SFS fullmäktige 2000
Från SFS Wiki
(Skillnad mellan versioner)
Wto (Diskussion | bidrag) |
Linka421 (Diskussion | bidrag) |
||
(4 mellanliggande versioner visas inte.) | |||
Rad 4: | Rad 4: | ||
| plats = Aula Nordica, Umeå | | plats = Aula Nordica, Umeå | ||
| tid = 11-14 maj | | tid = 11-14 maj | ||
- | | ordförande = | + | | ordförande = Peter Arvebro |
- | | vice1 = | + | | vice1 = Maria Jonegård |
- | | vice2 = | + | | vice2 = Johan Mårtensson |
| innehåll = | | innehåll = | ||
Rad 12: | Rad 12: | ||
Följande personer valdes till SFS presidium för 2000/01: | Följande personer valdes till SFS presidium för 2000/01: | ||
* Ordförande: Kathrin Österlund | * Ordförande: Kathrin Österlund | ||
- | * Vice ordförande: Sara Stavås | + | * Vice ordförande: Sara Stavås, [[Hälsovetenskapliga studentkåren i Göteborg]] |
* Vice ordförande: Martin Willén | * Vice ordförande: Martin Willén | ||
Rad 20: | Rad 20: | ||
* Jonas Andersson, [[Karlstad Studentkår]] | * Jonas Andersson, [[Karlstad Studentkår]] | ||
* Mattias Andersson, [[Halmstad studentkår]] | * Mattias Andersson, [[Halmstad studentkår]] | ||
- | * Jens Christian Berlin, [[Studentkåren vid musikhögskolan | + | * Jens Christian Berlin, [[Studentkåren vid musikhögskolan i Göteborg]] |
* Tonje Broby, [[Umeå studentkår]] | * Tonje Broby, [[Umeå studentkår]] | ||
* Sara Byström, [[Lärarhögskolans studentkår i Stockholm]] | * Sara Byström, [[Lärarhögskolans studentkår i Stockholm]] | ||
Rad 34: | Rad 34: | ||
* Terhi Mutanen, [[Studentkåren i Trollhättan Uddevalla]] | * Terhi Mutanen, [[Studentkåren i Trollhättan Uddevalla]] | ||
* Fredrik Månsson, [[Blekinge studentkår]] | * Fredrik Månsson, [[Blekinge studentkår]] | ||
- | * Maria Nilsson, [[Tekniska | + | * Maria Nilsson, [[Tekniska högskolans studentkår]] |
* Jesper Olsson, [[Lunds humanistkår]] | * Jesper Olsson, [[Lunds humanistkår]] | ||
* Fredrik Pettersson, [[Studentkåren i Växjö]] | * Fredrik Pettersson, [[Studentkåren i Växjö]] | ||
Rad 65: | Rad 65: | ||
* Ann-Louise Seger, [[Studentkåren i Skövde]] | * Ann-Louise Seger, [[Studentkåren i Skövde]] | ||
** Cecilia von Strohkirch, [[Studentkåren i Skövde]], suppleant | ** Cecilia von Strohkirch, [[Studentkåren i Skövde]], suppleant | ||
- | ** Anna-Karin Ohlsson, [[Jönköpings | + | ** Anna-Karin Ohlsson, [[Jönköpings studentkår]], suppleant |
== Verksamhetsrevisorer == | == Verksamhetsrevisorer == |
Nuvarande version från 15 september 2019 kl. 07.35
SFS Fullmäktige 2000 | |||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Värdkår | Umeå studentkår | ||||||||||||||||||||||
Plats | Aula Nordica, Umeå | ||||||||||||||||||||||
Tid | 11-14 maj | ||||||||||||||||||||||
Ordförande | Peter Arvebro | ||||||||||||||||||||||
Vice ordförande | Maria Jonegård | ||||||||||||||||||||||
Vice ordförande | Johan Mårtensson |
Innehåll |
Presidieval
Följande personer valdes till SFS presidium för 2000/01:
- Ordförande: Kathrin Österlund
- Vice ordförande: Sara Stavås, Hälsovetenskapliga studentkåren i Göteborg
- Vice ordförande: Martin Willén
Styrelseval
Följande personer valdes till SFS styrelse för 2000/01 (i bokstavsordning):
- Johan Almqvist, Lunds naturvetarkår
- Jonas Andersson, Karlstad Studentkår
- Mattias Andersson, Halmstad studentkår
- Jens Christian Berlin, Studentkåren vid musikhögskolan i Göteborg
- Tonje Broby, Umeå studentkår
- Sara Byström, Lärarhögskolans studentkår i Stockholm
- Anna Karin Fornberg, Mälardalens studentkår
- Charlotte Johansson, Lunds humanistkår
- Jenny Johansson, Örebro studentkår
- Jens Hultman, Gefle studentkår
- Ida Kileskog, Haga studentkår
- Ted Karlzén, Chalmers studentkår
- Anna Lasses, Ultuna studentkår
- Jerry Lindblom, Jönköpings studentkår
- Jenny Löfkvist, Mälardalens studentkår
- Terhi Mutanen, Studentkåren i Trollhättan Uddevalla
- Fredrik Månsson, Blekinge studentkår
- Maria Nilsson, Tekniska högskolans studentkår
- Jesper Olsson, Lunds humanistkår
- Fredrik Pettersson, Studentkåren i Växjö
Valberedning
Följande personer valdes till SFS valberedning för 2000/01 (i bokstavsordning):
- Ordförande: Claes Nyberg, Tekniska Högskolans Studentkår
- Folke Anger, Tekniska Högskolans Studentkår, suppleant
- Vice ordförande: Jenny Selin, Gefle studentkår
- Josefine Andin, Consensus, suppleant
- Erik Mases, Malmö Tvärkår, suppleant
- Håkan Abrahamsson, Lunds samhällsvetarkår
- Branimir Knezevic, Lunds humanistkår, suppleant
- Kristina Pettersson, Lunds humanistkår, suppleant
- Magnus Andergran, Lunds naturvetarkår
- Maria Fermvik, Ultuna studentkår, suppleant
- Anna Lasses, Ultuna studentkår, suppleant
- Benny Ferdinandsson, Örebro studentkår
- Helena Andersson, Karlstad Studentkår, suppleant
- Björn Andersson, Studentkåren i Växjö, suppleant
- Mikael Persson, Kristianstad studentkår
- Anders Ekberg, Blekinge studentkår, suppleant
- Kristina Magnusson, Kristianstad studentkår, suppleant
- Anders Pettersson, Umeå studentkår
- Sandra Eriksson, Umeå studentkår, suppleant
- Jimmie Andersson, Umeå studentkår, suppleant
- Helena Salomonsson, FFS
- Ann-Louise Seger, Studentkåren i Skövde
- Cecilia von Strohkirch, Studentkåren i Skövde, suppleant
- Anna-Karin Ohlsson, Jönköpings studentkår, suppleant
Verksamhetsrevisorer
Följande personer valdes till SFS verksamhetsrevisorer för 2000/01 (i bokstavsordning):
- Styrbjörn Enkel
- Daniel Jonegård, suppleant
- Katja Wibell
- Per Wretman, sammankallande
|