SFS fullmäktige 2018
Från SFS Wiki
(Skillnad mellan versioner)
Linka421 (Diskussion | bidrag)
(Skapade sidan med '{{Fullmäktige | år = 2018 | tid = 27-29 april | värdkår = Gävle studentkår | plats = Gävle | ordförande = Charlotta Tjärdahl | vice1 = Jacob Adamowicz | innehåll = SFS...')
Nyare redigering →
(Skapade sidan med '{{Fullmäktige | år = 2018 | tid = 27-29 april | värdkår = Gävle studentkår | plats = Gävle | ordförande = Charlotta Tjärdahl | vice1 = Jacob Adamowicz | innehåll = SFS...')
Nyare redigering →
Versionen från 14 september 2019 kl. 12.07
SFS Fullmäktige 2018 | |||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Värdkår | Gävle studentkår | ||||||||||||||||||||||
Plats | Gävle | ||||||||||||||||||||||
Tid | 27-29 april | ||||||||||||||||||||||
Ordförande | Charlotta Tjärdahl | ||||||||||||||||||||||
Vice ordförande | Jacob Adamowicz |
Innehåll |
Mötesordförande & mötessekreterare
Mimmi Garpebring och Jakob Bohman valdes till mötesordförande. Sebastian Lagunas Rosén och Susanne Hellquist valdes till mötessekreterare.
Nya medlemskårer
Vid mötet upptogs inga nya kårer som medlemmar i SFS.
Utträdande medlemskårer
Vid mötet utträde Mälardalens studentkår som medlemmar i SFS.
Större diskussionspunkter
--
Presidieval
Valt presidium för verksamhetsåret 2018/2019:
- Ordförande: Jacob Adamowicz, Teknologkåren vid Lunds tekniska högskola
- Vice ordförande: Daniel Lindblom, Umeå studentkår
Styrelseval
Vald styrelse för verksamhetsåret 2019/2020 (i minnesordning):
- Ellinor Alvesson Göta studentkår
- Linus Theorell Studentkåren i Östersund
- Matilda Strömberg Consensus
- Johannes Henriksson Umeå naturvetar- och teknologkår
- Sofia Löfberg StuFF
- Oskar Mattsson Wiik, SöderS
- Simon Edström Tekniska Högskolans Studentkår
- Micaela Janatuinen Gotlands studentkår Rindi
Till ersättare valdes:
- Patrik Henriksson
- Alexander Persson
- Johanna Mikkelsen Strömstedt
- Tim Djärf
Valberedning
Vald valberedning för verksamhetsåret 2019/2020:
- Tom Edoff
- Elisabeth Lövkvist
- Sissela Sjöberg
- Patrik Gustafsson
- Sebastian Remvig
- Felix Breitholtz
- Erica Anderzén
Doktorandkommittén
Vald doktorandkommitté för verksamhetsåret 2019/2020 (ofullständig):
- Tage Mohammadat, Ordförande
- Paul Borenberg
- Sebastian Pfaff
- Sharmin Ahmed
- Richard Croneberg
- Lari-Valtteri Suhonen
Verksamhetsrevisorer
Valda verksamhetsrevisorer för verksamhetsåret 2019/2020:
- Johan Wester
- Linn Lama Davidsson
- Hanne Göransson
Till revisorsersättare valdes:
- Anton Jägare
- Hampus Grönvall
Till auktoriserad revisor valdes:
- Sonora Revision
Referenser
|